Jan Hlinák: Fotografický blesk v digitální i klasické fotografii

Jan Hlinák: Fotografický blesk v digitální i klasické fotografiiBlesk je součástí naprosté většiny digitálních i klasických fotoaparátů, ale jen málokterý majitel fotoaparátu jej dokáže správně využít a pohrát si s ním tak, aby výsledkem byla co možná nejkvalitnější fotografie. Většina jej umí pouze zapnout a už se nenamáhá měnit jeho intenzitu nebo přepínat různé módy. A to nemluvím o blescích externích. Proto je jedině dobře, že se na českém knižním trhu objevila publikace, jejímž tématem je blesk a vše co s ním souvisí.

Roman Soukup: Začínáme fotografovat digitálně

Roman Soukup: Začínáme fotografovat digitálněUvažujete-li o přechodu z analogového na digitální foto přístroj, mohla by se vám hodit recenzovaná publikace. I když po pravdě řečeno je víceméně stejná (v něčem horší, v něčem lepší) jako kvanta obdobných knih na toto téma – popisuje výhody digitálu, snaží se poradit s jeho výběrem (subjektivní autorovy rady mi připadají trochu mimo – směřují spíše k drahým zrcadlovkám, které pro začátečníky nejsou to pravé), vysvětluje jeho technické parametry, seznamuje s příslušenstvím, radí s expozicí, kompozicí a v závěru uvádí několik praktických příkladů. Tedy víceméně standardní obsah – nezklame, ale ani nepřekvapí.

Julie Adair King: Fotografujte profesionálně!

Julie Adair King: Fotografujte profesionálně!

O recenzovaném titulu by se dalo říct, že to je všeobsažný průvodce pro digitální fotografy. Neboť obsahuje nejen informace o digitálních přístrojích a jejich dalších doplňcích (což oceníte zejména při jejich nákupu), ale také rady a návody, kterak tuto techniku používat v praxi (focení portrétů, reklamní fotografie statických předmětů, focení detailů, panoramata, úpravy fotografií a jejich tisk).

Bryan Peterson: Naučte se vidět kreativně

Existuje mnoho knih popisujících jak z průměrné fotky udělat výbornou – v počítači za vydatné pomoci grafického programu. Ovšem recenzovaný titul vás naučí dělat kvalitní snímky ještě ve vašem fotoaparátu a je jedno, zda používáte klasiku nebo digitál. Ano hádáte správně, naučí vás vidět kreativní záběry ve vašem všedním okolí.

Katrin Eismannová: Photoshop - retušování a korekce digitální fotografie

Katrin Eismannová: Photoshop - retušování a korekce digitální fotografie

Nemusíte být špičkový fotograf, abyste produkovali profesionální fotky. Mnohdy postačí, když budete umět perfektně pracovat s Photoshopem, či jiným grafickým nástrojem, ve kterém lze fotky značně vylepšit. Sice je pravda, že je většinou mnohem jednodušší naučit se pořádně fotit a vytvořit rovnou kvalitní snímek, ale mnohdy nemáte jinou možnost. Například když potřebujete obnovit starou fotku nebo opravit snímek, který jste pořídili v dalekých zemích na dovolené (kam už se vícekrát nevrátíte). Potřebujete-li poradit, pak sáhněte po recenzované publikaci – je to jedna z nejrozsáhlejších a nejkompletnějších knih věnující se retušování a korekci digitálních fotografií vydaných u nás.

Tomáš Tůma: Fotografujeme digitálně

Tomáš Tůma: Fotografujeme digitálně

Digitální fotografie postupně vytlačuje fotografii klasickou. Stále, se ale najde spousta lidí, kteří fotoaparát používají pouze k focení rodinných snímků a u klasiky zůstávají spíše jen ze setrvačnosti a prozatím pouze sbírají odvahu a informace, než přejdou na novější technologii. A právě těm je určena recenzovaná publikace.

PhotoImage digital 2.0

Ty tam jsou doby, kdy se fotilo klasikou a fotografie jste měli vyvolané až po několika dnech (u nás doma spíše po týdnech až měsících). Dnes se čím dál více prosazují digitální přístroje a na snímky se můžete podívat během několika minut. Má to jeden háček – jsou digitální a ne papírové a tak potřebujete k prohlížení další techniku. Takž místo toho, abyste přátelům ukázali fotoalbum s papírovými fotkami, nahrnete se kolem počítače a procházíte složky s obrázky na disku. A jelikož vás focení nic nestojí, máte jich nejen mnohonásobně více, než těch papírových, ale i ten nepořádek je také několikanásob­ně větší.

Zoner Media Explorer 6 Professional

Udělejte si pořádek ve svých digitálních albech! Že nevíte jak? Například programem Zoner Media Explorer 6. Myslím, že jeho možnosti a zejména editační funkce jsou pro to plně dostačující. Plocha programu je rozdělena do několika panelů-oken, se kterými lze snadno manipulovat, měnit jejich velikost, pozici a případně je i zavírat. Nuže celé toto uživatelsky přívětivé, skinovatelné a nastavitelné prostředí se skládá ze čtyř základních panelů: navigátor, náhled, průzkumník a editor.

M. David Stone, Ron Gladis: Digitální fotografie

Díky tomu, že ceny digitálních fotoaparátu a (také ceny vyhotovení papírových fotografií) jsou již dostupné každému uživateli, stoupá prodej těchto přístrojů. A tak není divu, že nakladatelství začaly zaplavovat trh knihami na téma digitální fotografie – a to ať už se jedná o díla domácích autorů, či překlady zahraničních. Recenzovaná publikace patří do druhé skupiny a je to na ní bohužel zbytečně znát.

Průvodce nejen digitální fotografií

Průvodce nejen digitální fotografií Každý začátečník v oboru digitální fotografie si nejprve musí zvolit svou „zbraň“ a poté se s ní musí naučit náležitě pracovat, aby výsledky stály za to. A kam se jít poradit? Kde se dozvědět, jaký aparát pořídit? Můžete klidně začít v teple vašeho domova  – stačí si na Internetu nalistovat příslušné stránky.

 

Sekce