Tomáš Barčík: Webová grafika - fotografie, barvy, textury

Nakladatelství Computer Press přišlo na trh s edicí „Webová grafika“. Její první kniha je zaměřena na fotografie, barvy a textury. Pokouší se čtenáři radit, kterak optimalizovat fotografie určené pro webové stránky, jaké existují barevné modely, jak se ve Photoshopu vytváří textury, tlačítka a různé textové efekty.

Tomáš Říhošek: Webová grafika 2 - text, typografie, textové efekty

Druhá drobná knížka (má přibližně 70 stran) nakladatelství Computer Press z edice „Webová grafika“ je zaměřena na texty, typografii a textové efekty (jak jinak, než pomocí grafického programu Adobe Photoshop).

Jakob Nielsen: Web.Design

Kniha se vztahuje ke stavu Internetu v roce 1999, kdy ji Nielsen napsal a vydal (u nás vyšla až v roce 2002). Tento časový odstup se odráží na několika místech (například doporučované rozlišení 640×480). Nechci tím říct, že je kniha zastaralá, to rozhodně ne, jen některé rady, které vám autor dává berte s rezervou.

Robert Mindžák: Dokonalý WebDesign

Nakladatelství ComputerPress vydalo knihu s lákavým názvem „Dokonalý WebDesign“, která v knihkupectví zajisté zaujme většinu začínajících i zkušených tvůrců webových stránek. Každý se přece rád poučí o tom jak své výtvory (stránky) vylepšit nebo se rád dozví v čem dělá většina návrhářů chyby.

Lucie Grusová-XML pro úplné začátečníky

Extensible Markup Language – XML – je jazyk o kterém se již pár let velmi mluví. Dostáváte-li se k němu až teď určitě oceníte recenzovanou publikaci, která vás s tímto jazykem nejen seznámí, ale naučí vás jej i používat.

Michael J. Young: XML krok za krokem

Hledáte-li knihu do které byste mohli zainvestovat své finance a která by vám na oplátku nabídla velké množství informací o technologii XML a byla by čitelná, pak vám můžu vřele doporučit recenzovanou publikaci. Je totiž napsána velmi dobře, má široký záběr a hlavně je určena jak začátečníkům (výklad je opravdu srozumitelný) tak i znalejším uživatelům (autor nezůstává na povrchu problematiky, ale jde do hloubky).

Jiří Bráza: XML praktické příklady

Teoretických knih o XML je na našem trhu požehnaně. Když si některou z nich koupíte, dozvíte se, co to XML je, jak vypadá, jaké jsou jeho pravidla. Ale málokdy v nich naleznete skutečné příklady z praxe ukazující větší XSLT transformace či složitější návrhy struktury. Právě v tom je recenzovaná kniha výjimkou – nesnaží se vás učit teoretické základy, ale spíše ukázat praktické používání XML na příkladech. Pro její čtení a pochopení se předpokládá základní znalost jazyka XML a navazujících technologií – XSLT, CSS, programování v PHP či Javě.

Miroslav Žák: XML (začínáme programovat)

Nakladatelství GRADA vydala podrobného průvodce pro začínajícího uživatele (nebo spíše vývojáře) XML. Jeho náplní není naučit pouze základy jazyka XML, ale také DTD, HTML, kaskádových stylů a XSLT. Zejména posledně zmiňovanému tématu je věnována velká pozornost (a to je jedině dobře). Ač autor celou dobu píše, že XML schémata přesahují rámec knihy, dojde řada i na ně – v dodatku.

Elizabeth Castro: XML Pro World Wide Web

Nejen v programátorských kruzích se neustále omílá zkratka XML. Vypadá to, že tento formát dat je všespasitelná myšlenka pro každou příležitost. Pokud ale netušíte, co to XML je, případně máte jen matné představy oč se jedná, nezbývá vám, než zabrousit na Internet a nebo si zakoupit publikaci zaměřenou na toto téma. Myslím, že v současné době je z čeho vybírat.

Mé zápočtové programy z matfyzu

V tomto příspěvku se můžete podívat na zápočtové programy, které jsem naprogramoval na matfyzu do předmětů Programování I, II, Programování v jazyce C a C++, Unix a jazyk C, Programování pro Windows I a Počítačová grafika.

 

Sekce