Pravítko 3.0 pro měření na obrazovce

Jedním z velmi užitečných nástrojů webdesignera je obyčejné pravítko. Tedy ne obyčejné, ale spíše virtuální – softwarové. Například při návrhu layoutu stránky se vám může snadno stát, že nebudete věřit vlastním očím a levý sloupeček bude vypadat o chlup širší než pravý. A právě v ten okamžik nastupuje na scénu pravítko – nemáte-li softwarové, budete muset použít skutečné.

HobRes 32 - přepínač rozlišení

Nedávno jsem si koupil nový velký monitor (19”) a zjistil jsem, že třeba filmy mi v běžně používaném rozlišení 1280×1024 nejdou plynule přehrávat, protože to můj postarší procesor a grafická karta neutáhnou. Nezbývalo mi, než před každou projekcí ručně změnit rozlišení (plocha/vlastnos­ti/nastavení – změnit, potvrdit, potvrdit ve zkušebním režimu), což nebylo nejrychlejší a už vůbec ne nejpohodlnější. Pak jsem si vzpomněl na utilitku, která tyto akce zjednodušovala – QuickRes z Power Toys. Bohužel je tento nástroj určen jen pro Windows 95/98, pod Windows 2000 či XP nefunkční. Našel jsem ale na Internetu ještě něco lepšího – freeware HobRes.

EyeDropper - kapátko pro webdesignery

Mezi potřebné nástroje webdesignera patří kapátko pro zjištění barvy kdekoliv na obrazovce.

Xara 3D

Xara3D je jednoduchý nástroj pro tvorbu statických i animovaných 3D nápisů. Jednoduchost a snadnost spočívá zejména v uživatelském prostředí, které se skládá pouze z několika tlačítek, menu, které obsahuje tlačítkům odpovídající akce a hlavního okna, kde se zobrazuje náhled výsledku. A co je hlavní – práci pochopí i začátečník bez zdlouhavého čtení nápovědy, kterou je program samozřejmě vybaven.

Xara X

Zejména pro práci s vektorovou grafikou vyvinula Xara svůj malý, rychlý ale hodně kvalitní editor Xara X (umí vytvářet ale i animace či bitmapové obrázky) s mnoha zajímavými funkcemi a jednoduchou obsluhou.

Macromedia Flash MX

Macromedia Flash MX

Flash se v poslední době velmi rozmáhá. Uplatňuje se při tvorbě moderních webových stránek (a to nejen v podobě bombastických úvodních grafických animací, navigačních panelů, ale i celých webů), reklamních bannerů, online internetových her, multimediálních a jiných aplikacích. Firma Macromedia uvedla nedávno na trh novou verzi vývojového nástroje, tentokráte s označením Flash MX (dále jen FMX), jíž je věnována tato recenze.

Macromedia RoboDemo 5.0

image

Program RoboDemo je určen k vytváření elektronických vizuálních průvodců, které dobře poslouží k demonstraci nového softwaru (nebo jen jeho nových funkcí), případně jako plně multimediální návody pro méně znalé uživatele.

Macromedia Fireworks MX

</p>Macromedia Fireworks MX je součástí balíku Macromedia Studio MX se zaměřením na webovou grafiku. Jedná se tedy o grafický editor s cílem ulehčovat webdesignérům práci při tvorbě grafiky – prostředí stránek, tlačítka, klikací mapy, animované GIFy a další.

Macromedia FreeHand MX

</p>Posledním členem webového balíku Macromedia Studio MX, který ještě nebyl v Softwarových novinách recenzován, je FreeHand. Recenze ostatních aplikací vývojového balíku Macromedia studio MX naleznete v předchozích číslech časopisu (Flash MX – 7/2002, Dreamweaver MX – 9/2002 , Fireworks MX – 12/2002). Přemýšlíte-li, k čemu je aplikace FreeHand určena, pak vězte, že slouží k tvorbě vektorové grafiky a tím pádem plně doplňuje možnosti celého zmíněného balíku.

Macromedia Studio MX 2004

Je tomu teprve asi tak rok, kdy světlo světa spatřila MX-ová verze webového vývojového studia od firmy Macromedia. Nyní je již k dostání verze následující s nadčasovým číslem 2004 v jeho názvu. Proto se v této recenzi zaměřím spíše na hlavní rozdíly mezi uvedenými verzemi, než abych obecně popisoval všechny možnosti poslední verze. Máte-li o takovéto informace zájem, doplňte si je ze starších čísel Softwarových novin (viz. recenze Dreamweaver MX, Flash MX, Fireworks a Freehand).

 

Sekce